Pierwszym krokiem do lepszego zrozumienia swoich nastoletnich dzieci i zbudowania z nimi dobrych relacji jest otwarcie „linii komunikacji”.  Kiedy już to osiągniesz, powinieneś być lepiej przygotowany do radzenia sobie z pojawiającymi się codziennymi problemami.  Linia komunikacji to po prostu sposób na to, byście się wzajemnie rozumieli, szanowali i sobie ufali, co sprawia, że łatwo wam się ze sobą dogadać. Stworzenie linii komunikacji to na przykład nauka spokojnego mówienia do nastolatka, pozbycie się próby nieustannej pouczania go/ jej, umożliwienie mu/ jej otwartego wyrażania uczuć czy poglądów, no i oczywiście nie karanie dziecka za niezależność i własny styl bycia, a raczej próbę zrozumienia, że my byliśmy tacy sami. Z drugiej strony nastolatka nie wolno puścić samopas, więc linia komunikacji powinna też zawierać zasady, których wspólnie się trzymacie i granice, których nastolatek przekraczać nie może. Gdy już macie to zbudowane, warto też wyjsć ponadto i użyć większej ilości sposobów na wzmocnienie waszej rekacji.

Przykładowo:

Zachęcaj do zajęć na rzecz rozwoju osobistego — nastolatki zachowują lepszą postawę, gdy uczestniczą w zajęciach pozwalających na osobistą ekspresję.  Zajęcia dodatkowe, takie jak programy artystyczne, sportowe lub zespół, pomagają nastolatkom znaleźć wartość w sobie.  Dowody wykazały również, że nastolatki uczestniczące w pracach społecznych angażują się w mniej ryzykowne zachowania i otrzymują wyższe oceny.

Pozwól nastolatkom mieć pracę w niepełnym wymiarze godzin. Nauczy ich to ważnych umiejętności na przyszłość, takich jak odpowiedzialność, zarządzanie czasem i pieniędzmi, umiejętność efektywnej komunikacji i punktualności.

Zbuduj bliski związek – pamiętaj, że komunikacja jest kluczem.  Nastolatków przekonują osoby, z którymi spędzają najwięcej czasu.  Spędzając czas, rodzice wywierają największy wpływ na postawę, zachowanie i podejście do życia dziecka.  Twórz bliskie więzi, sprawiając, że rodzinne obiady są czasem na połączenie.  Porozmawiaj z nastolatkiem o ważnych dla niego sprawach, takich jak szkoła lub przyjaciele.  Oprzyj się pokusie bycia wszystkowiedzącym.  Zamiast tego aktywnie słuchaj ich opinii i odzwierciedlaj to, co im mówią, aby byli świadomi, że cenisz ich myśli.  Udowodniono, że nastolatki mające bliską więź z rodzicami radzą sobie lepiej w nauce i angażują się w mniej destrukcyjne zachowania.

Monitoruj media – zgodnie z raportem Rady Doradców Ekonomicznych nastolatki spędzają codziennie 7 ½ godziny na kontaktach z mediami z telewizji, internetu, gier wideo i czasopism.  Nastolatki, które spędzają więcej czasu w sieci, są bardziej oddalone od rodziców.  Rozważ ograniczenie czasu oglądania telewizji w wyznaczonych godzinach lub dniach i użyj czas na wspólną zabawę. Wykorzystaj czas oglądania telewizji, aby połączyć się ze swoim nastolatkiem.  Oglądaj z nimi ich ulubiony program, a po jego zakończeniu zapytaj ich o opinię na temat obserwowanych sytuacji.  To wspaniały sposób na wysłuchanie ich punktu widzenia, omówienie niewygodnych kwestii i nauczanie.

Zapewnij strukturę — ​​nastolatki mogą zachowywać się nieszczęśliwie, gdy ustalasz zasady domu.  Miej realistyczne oczekiwania wobec swojego nastolatka, takie jak dobre oceny, wykonywanie obowiązków domowych i godzina policyjna.  W rzeczywistości nastolatki rozumieją oczekiwania i rozumieją granice, które pokazują, że Ci na nich zależy.

Pozwól nastolatkom podejmować decyzje — to normalne, że nastolatki przyjmują własne wartości życiowe i formułują własne opinie.  Słuchaj ich, kiedy mają problem i pytaj, jak by go rozwiązali.  Oferuj wskazówki, ale pozwól im popełniać błędy tak, jak w bezpiecznym środowisku.  Dając nastolatkom rozsądną swobodę popełniania błędów, aby mogli przygotować się do rozwiązywania przyszłych dylematów.

Zapewnij prywatność — dobrą radą dla nastolatków jest zapewnienie im prywatności.  Dawanie im własnej przestrzeni pokazuje, że im ufasz.  Chociaż zawsze powinieneś wiedzieć, dokąd jadą, kiedy wracają i z kim nie ma powodu pytać o każdy szczegół.  Nie możesz być ze swoim nastolatkiem przez cały czas, zamiast tego pilnuj jego działań, aby upewnić się, że są bezpieczne.  Szanuj ich prywatność, chyba że zrobią coś, co sprawi, że będziesz musiał odwołać te wolności.