Często ludzie instynktownie odczuwają potrzebę walki i wygrywania każdej bitwy słownej, każdego dnia, dużej lub małej. Jest to nie tylko wyczerpujące, ale może być tak stresujące, że nieumyślnie zapominają o cieszeniu się życiem.

Wybieraj mądrze!

Od czasu do czasu każdy powinien nauczyć się podejmować świadomy wysiłek, zrobić krok w tył i zbadać potrzebę zajęcia się każdą bitwą i zrozumieć, że zaangażowanie nie zawsze jest mądre lub konieczne, a odejście może być po prostu lepszym rozwiązaniem. Nauka mądrego rozeznawania, którą bitwę należy stoczyć, omówiono w następujących punktach:

 • Cierpliwość – często cnota, której większość ludzi nie jest w stanie opanować. Chociaż powszechnie zauważono, że starsza lub bardziej doświadczona osoba jest w stanie lepiej wykorzystać tę cnotę, jeśli chodzi o wybór bitew do stoczenia. Kiedy ćwiczy się cierpliwość, wszystko może być wypracowane bez konieczności uczestniczenia w żadnej „bitwie”.

 • Uczenie się, jak być bardziej akceptowalnym i porzucanie sztywnych sposobów myślenia, daje jednostce wolność, że nie musi być osądzany i łatwo prowokowany. Z powodu tego bardziej przyjaznego sposobu myślenia, niektóre bitwy są łatwiejsze do przeoczenia, co zmniejsza ciągłą potrzebę kontrolowania wszystkiego.

 • Unikaj angażowania się w sprawy, które albo nie dotyczą danej osoby, albo w których wiedza danej osoby jest ograniczona. Angażowanie się, gdy nie jest się wyposażonym, powoduje jedynie zamieszanie i problemy, które ostatecznie sprawiają, że początkowo niewielka sprawa staje się czymś, co jest nieproporcjonalne.

 • Rozważ wszystkie możliwe reperkusje i konsekwencje przed podjęciem jakiejkolwiek bitwy. Bez wykonywania tego prostego, ale niezwykle ważnego i korzystnego ćwiczenia, jednostka może stwierdzić, że cała bitwa jest wyczerpująca i szkodliwa zarówno psychicznie, jak i fizycznie, a nawet może być niezdrowa finansowo.

 • Przed przystąpieniem do tego, co może być bezużyteczną stratą czasu i wysiłku, zaleca się również kwestionowanie intencji i zasadności zaangażowania się w bitwę.