W dzisiejszym zabieganym świecie bycie na bieżąco i umiejętność skutecznego zarządzania harmonogramem jest niezbędna, jeśli chcesz pozostać bezstresowym człowiekiem. Harmonogram polega na bardziej efektywnym planowaniu dnia, niż trzymaniu się listy zadań kropka w kropkę. Tak czy siak, uczysz się konsekwentnego wykonywania przydzielonych sobie zadań, co ostatecznie zapewnia, że ​​osiągniesz wszystko, co chcesz.

Najskuteczniejszym sposobem, aby to zrobić, jest spisanie swojego czasu i zadań w kolejności priorytetów oraz określenie, jaki jest najwyższy priorytet, a także wyznaczenie celów życiowych, które chcesz osiągnąć.

Określanie celów i priorytetów

Aby móc efektywniej zarządzać czasem i jak najlepiej wykorzystać swój dzień, musisz być w stanie kontrolować swoje życie i decydować dokładnie, czego chcesz od życia i co musisz zrobić, aby  aby osiągnąć to, czego chcesz. Następną decyzją jest efektywne zarządzanie priorytetami;  robisz to, określając, co jest dla Ciebie ważniejsze. Następnym krokiem jest przeanalizowanie tego, co robisz ze swoim czasem, aby dowiedzieć się dokładnie, ile czasu poświęcasz na konkretne zadanie w życiu, dziennik bardzo ci w tym pomoże i powinieneś sporządzić listę swojego harmonogramu i codziennego życia oraz określić  dokładnie, jak długo zajmujesz się określonymi czynnościami.  Działania, które powinieneś uwzględnić, to praca, nauka, ćwiczenia, spanie i relaks. Gdy już to zrobisz, możesz przejść do oceny wykorzystania czasu i ustalenia najlepszego harmonogramu, aby lepiej go wykorzystać.

Dopasowanie dostępnego czasu do Twoich priorytetów

Aby jak najlepiej zarządzać swoim czasem i uczynić swój dzień bardziej efektywnym, musisz spojrzeć na przygotowaną przez siebie szczegółową listę i wykorzystać swój czas, aby dopasować się do swoich priorytetów. Oprócz wzięcia pod uwagę ilości czasu, który faktycznie spędzasz na każdym zadaniu, powinieneś również zadać sobie pytanie, czy spędzasz wystarczająco dużo czasu na zadaniu. Dobrym przykładem może być to, że jeśli studiujesz, to czy uczysz się, kiedy prawdopodobnie przyswoisz sobie więcej informacji, czy też uczysz się dopasowany, kiedy tylko możesz, jeśli opuszczasz naukę do końca dnia, prawdopodobnie będziesz zmęczony i nie skoncentrujesz się tak, jak wcześniej w ciągu dnia.

Wskazówki dotyczące bardziej efektywnego zarządzania czasem

  • Podział dużych zadań na mniejsze i zajmowanie się każdą częścią pojedynczo może znacznie złagodzić stres niż stawienie czoła jednemu większemu zadaniu
  • Pozbądź się rutynowych zadań, jeśli zadanie jest wykonywane tylko z rutyny, a nie z konieczności, wyeliminuj je, jeśli to możliwe.
  • Przyjrzyj się swoim nawykom, aby zobaczyć, czy można je zmienić, może mógłbyś zrobić pewne rzeczy na różne sposoby i zaoszczędzić sobie trochę czasu.
  • Oceń siebie, aby ustalić, czy jesteś osobą rano, czy wieczorem i organizuj zadania tak, aby wykorzystać czas, który najbardziej Ci odpowiada.
  • Naucz się mówić słowo „nie”, gdy ktoś prosi o zrobienie czegoś dla kogoś, nie daj się ciągle narzucać innym, którzy wiedzą, że nie możesz im odmówić, wyświadczanie przysług jest w porządku, ale może to zająć dużo czasu w ciągu dnia.