Dzień 3 października został ustanowiony niemieckim świętem państwowym w rocznicę Zjednoczenia Niemiec, zwane Dniem Jedności Niemiec, bo chcą upamiętnić nie zjednoczenie, a jedność Niemców. Po zjednoczeniu rozważano różne daty tego święta. Dzień upadku Muru Berlińskiego 9 listopada 1989 zbiegał się z dniem proklamacji Republiki Weimarskiej w 1918 i upadkiem pierwszego przewrotu Hitlera w 1923. Ponieważ był to również dzień pierwszego wielkiego pogromu Żydów w 1938 („nocy kryształowej”), uznano, że nie jest to dobra data na święto państwowe i dlatego właśnie data 3 październik.
Ponieważ Zgorzelec znajduje się na granicy z naszymi sąsiadami Niemcami i uczymy się ich języka, warto jest też, coś o tym kraju wiedzieć. Dlatego na lekcji języka niemieckiego uczymy się nie tylko gramatyki i poprawnej pisowni niemieckiej, ale też coś niecoś o jego historii.
Nasi uczniowie wraz z panią Agnieszką Hładyszewską przygotowali z tej okazji plakaty i prace pisemne. Oczywiście nie obyło się bez przepysznych kanapek z samodzielnie zrobionym smalcem i ogórkiem kiszonym, co uświetniło ten dzień.