Przedstawiamy wspólne przedsięwzięcia polsko-niemieckie realizowane w roku szkolnym 2012/2013 w naszej szkole, (wspólne projekty, spotkania, wyjazdy).

Projekt LANTERNA FUTURI – teatr  i muzyka

Lanterna Futuri jest interkulturowym projektem edukacyjnym - projektem spotkań, w którym uczniowie i nauczyciele z pogranicza Niemiec, Polski i Czech współpracują ze sobą od 2004r. na warsztatach artystycznych. W centrum uwagi znajduje się rozwój nowych form nauczania, które wspomagają ewolucję interkulturowych kompetencji, własnej odpowiedzialności, kreatywności oraz pracy zespołowej. Najważniejsze jest tutaj spotkanie uczniów i nauczycieli z regionu przygranicznego, którzy poznają się poprzez wspólną prace nad tematem, przy czym pojawia się szansa na dostrzeżenie innego kulturowego i   kontekstu oraz wyjątkowości regionu przygranicznego. Corocznie w miesiącu wrześniu nasi uczniowie uczestniczą w tygodniowych warsztatach w miejscowości Großhennersdorf w Niemczech. W marcu 2013r. w ramach Drzwi Otwartych w Niepublicznym Gimnazjum Łużyckim uczniowie tzw. Trójstyku zaprezentowali  przedstawienie  zrealizowane i wymyślone przez samych uczniów podczas wrześniowych warsztatów prowadzonych przez Lanterna Futuri  - tematem warsztatów była "sprawiedliwość”.  Przedstawienie teatralne poprzedził krótki koncert.  Młodzież z trzech różnych narodów zaprezentowała kilka skomponowanych przez siebie utworów muzycznych, do których również sama napisała teksty. Udowadniając w ten sposób, że nie jest ważne skąd jesteś, ale to czy czegoś bardzo pragniesz i dążysz do urzeczywistnienia swoich marzeń. Podobne koncerty tej grupy młodzieży odbyły się również na terenie Niemiec i Czech.

Szkolne Dni Projektowe

 W  czerwcu 2013r. uczestniczyliśmy  w niemiecko-polskich szkolnych dniach projektowych na temat kultury młodzieżowej w regionie Görlitz - Zgorzelec. Projekt Second Attempt finansowany był z Funduszu Małych Projektów w Euroregionie Nysa Polska - Saksonia 2012-2014. Koordynatorem projektu była Magdalena Siemaszko.  Uczestnikami projektu była 100-tka uczniów z Liceum Ogólnokształcącego, z Gimnazjum Łużyckiego oraz Melanchthon Mittelschule z Görlitz. W ramach projektu odbywały się warsztaty tematyczne z akrobatyki, graffiti, breakdance, muzyczne, perkusyjne, recyklingowe oraz dziennikarskie. Uwieńczeniem wspólnej pracy uczniów była prezentacja końcowa podczas, której uczestnicy przedstawili efekty swojej 4 dniowej pracy: 4 poziomowa piramida, 4 style breakdance, własne utwory muzyczne, dwujęzyczna gazeta opisująca całość projektu, graffiti na ścianie Centrum Sportowego, koncert perkusyjny gdzie uczniowie grali zamiast tradycyjnych bębnów na wiaderkach oraz pokaz stworzonych nowych, użytecznych rzeczy z tak zwanych "śmieci".

MEETINGPOINT MUSIC MESSIAEN Görlitz-Zgorzelec

 Współpracujemy z MEETINGPOINT MUSIC MESSIAEN Görlitz- Zgorzelec. Bierzemy udział w narodowym konkursie historycznym GESCHICHTSWETTBEWERB  DES  BUNDESPRÄSIDENTEN  2013 z naszą polsko-niemiecką stroną internetową o  Stalagu VIII A http://stalag8a.blogspot.de. W ramach współpracy uczestniczymy w wyjazdach, spotkaniach i warsztatach. Koordynatorem działań ze strony szkoły jest p. Agnieszka Hładyszewska.

Współpraca z działaczami z Bildungswerk  S. Hantza z Kassel - MEETINGPOINT MUSIC MESSIAEN Görlitz-Zgorzelec

 W kwietniu uczniowie naszego gimnazjum wyjechali do byłego obozu w Auschwitz/Birkenau na uroczystość poświęconą pamięci jednego z byłych więźniów Stanisława Hantza. Była to bardzo podniosła uroczystość, której inicjatorami byli działacze z Bildungswerk  S. Hantza z Kassel, z którymi współpracujemy i którzy sponsorowali ten wyjazd chętnym uczniom. Przechodząc po terenie byłego obozu uczniowie wysłuchali historii życia Staszka, różnych wspomnień o nim z ust jego rodziny, przyjaciół i współpracowników i  zasadzone zostało drzewo ku jego pamięci.

Seminarium specjalistyczne pt. „Ofiary narodowego socjalizmu w Polsce – jak żyją dziś” - MEETINGPOINT MUSIC MESSIAEN Görlitz-Zgorzelec

 Na zaproszenie niemieckiej Fundacji EVZ Pamięć - Odpowiedzialność – Przyszłość grupa naszych uczniów uczestniczyła  w dniach 27.02-01.03.2013 w seminarium specjalistycznym pt. „Ofiary narodowego socjalizmu w Polsce – jak żyją dziś”. Był to dla nich prawdziwy zaszczyt móc poznać byłych więźniów obozów koncentracyjnych, z nimi porozmawiać, dowiedzieć się tego, czego nie można przeczytać w książkach, a jednocześnie cieszyć się tym, że nie było nam dane przeżyć tego piekła na ziemi, które przeżyli oni. Wśród gości zaproszonych na seminarium była pani Eulalia Rudak – w czasie wojny 12 letnia dziewczynka wzięta do obozu po upadku Powstania Warszawskiego, czy też pan Stanisław Zalewski, młody mechanik pracujący w Getcie Warszawskim, a potem wywieziony do obozu w Mauthausen i Gusen, gdzie przez dwa lata zmuszany był do ciężkich prac.

I Saksońsko-Polski Dzień Młodzieży w Dreźnie - MEETINGPOINT MUSIC MESSIAEN Görlitz-Zgorzelec

 Młodzież z Gimnazjum Łużyckiego i LO w Zgorzelcu oraz koledzy i koleżanki z Annen – Augustum  Schule z Görlitz   w  październiku  2012 roku wzięli udział  we wspólnym wyjeździe na  I Saksońsko-Polski Dzień Młodzieży w Dreźnie  na zaproszenie Saksońskiego Ministerstwa Sprawiedliwości w Europie. Wycieczka rozpoczęła od wizyty na Stalagu VIIIA, gdzie nasi uczniowie oprowadzili gości po byłym terenie obozu. Tam czekał na nas,  znany już wszystkim szef Europejskiego Centrum Spotkań dr Albrecht Götze z  Meetingpoint Music Messiaen, który wprowadził wszystkich w tematykę historyczną, a uczniowie z naszego gimnazjum  w wielkim skrócie przedstawili swój projekt  o Stalagu, realizowany w ramach projektu gimnazjalnego. Następnie wszyscy udali się do Östritz – St. Marienthal,  gdzie obejrzeli prezentację modelu miasta  z odnawialnymi źródłami energii. Przez cały czas towarzyszył im tłumacz, dzięki któremu wszyscy mogli wszytko zrozumieć. Po zjedzeniu wspólnego obiadu uczestnicy udali się do Landtagu w Dreźnie, gdzie dołączyła do nich młodzież ze szkół Saksońskich. Rozpoczęły się wspólne debaty i dyskusje na temat  Unii Europejskiej,  wspólnych problemach jakie się pojawiają w związku z kryzysem. W debacie uczestniczyli: Ambasador Polski w Berlinie -  Andrzej Szynka, Matthias Petschke – Deputowany UE w Niemczech, Bartłomiej Ostrowski -  Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego, dr Jürgen Martens  - Minister Sprawiedliwości dla Europy oraz Prezydent Saksońskiego Landtagu Saksonia -  Matthias Rößler, z którymi podczas poczęstunku można było  porozmawiać osobiście.