11 listopada Narodowe Święto Niepodległości

 Nasi gimnazjaliści wspólnie z licealistami przygotowali uroczysty apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości, który odbył się 9 listopada 2016 r. Apel można było podzielić na dwie części – pierwsza to rys historyczny zapoczątkowany rokiem 1795 i III rozbiorem Polski, następnie trudne dzieje trwające 123 lata zniewolenia i upokorzenia narodu polskiego, którego wyznacznikami były rusyfikacje i germanizacje. Kolejnym elementem „żywej lekcji historii” był proces samostanowienia narodu polskiego i odbudowa państwa zarówno terytorialna jak i ustrojowa, nierozerwalnie związana z datą 11.11.1918 roku. 
Druga część programu to wzruszające scenki przedstawiające grupę młodych ludzi tych dzisiejszych, od których nie wymaga się heroizmu i tych z przeszłości historycznej, dla których patriotyzm oznaczał walkę o język polski, literaturę polską oraz prawo pielęgnowania tradycji i historii własnego narodu. Młodych ludzi po trudnym okresie historycznym oprowadzał Józef Piłsudski (w tej roli wspaniale odnalazła się Małgorzata – w pełnej charakteryzacji), który jak prawdziwy Twórca Państwa Polskiego tłumaczył młodemu pokoleniu co to znaczy Bóg, Honor, Ojczyzna. 
Młodzież ze spotkania z duchem „wiecznie żywym” Józefa Piłsudskiego otrzymała również wiele wskazówek jak bardzo aktualnych dzisiaj: „Naród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”.
Uzupełnieniem całości spektaklu była scenografia multimedialna, stroje z lat 20-tych XX wieku i oczywiście wspólnie odśpiewane pieśni patriotyczne.

Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie.